شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

آموزش گام به گام نصب CentOS

در این قسمت به نحوه نصب سیستم عامل سرور بسیار قدرتمند CentOS 6 خواهیم پرداخت.

ما برای آموزش نصب این سیستم عامل از نرم افزار مجازی سازی VirtualBox استفاده می کنیم، که استفاده از ان برای آموزش بسیار مفید خواهد بود.

ابتدا دی وی دی سیستم عامل را درون دستگاه قرار می دهیم تا با صفحه ای شبیه به زیر مواجه شویم:

همین طور که در عکس بالا مشاهده می کنید ما برای نصب سیستم عامل باید از گزینه ی اول استفاده کنیم(گزینه های دیگر در قسمت های بعد توضیح داده خواهد شد).

با انتخاب گزینه اول به صفحه بعد خواهیم رفت:

در عکس فوق به ما این امکان داده می شود تا قبل از نصب سیستم عامل بتوان مدیا یا منبع نصب آن را بررسی نمود تا از صحت و سالم بودن آن اطمینان حاصل نمود، کا ما با زدن دکمه Skip از این مرحله عبور می نماییم.

همانظور که در عکس بالا مشاهده می نمایید بعد از فراخوانی فایل های اولیه به صفحه اول سیستم عامل CentOS خواهیم رسید، که با زدن دکمه Next به مرحله بعد خواهیم رفت. با زدن دکمه Next به مرحله بعد می رویم.

در این مرحله باید ابتدا زبان سیستم در هنگام نصب را تعیین نماییم، که بهتر است تا برای راحتی در هنگام نصب و عدم بروز مشکلات بعدی از زبان پیش فرض آن استفاده نمود. با زدن دکمه Next به مرحله بعد می رویم.

در این عکس، همانظور که مشاهده می شود می توانیم زبان نوشتن و تایپ در هنگام نصب را تعیین نماییم، که بهتر از از زبان پیش فرض استفاده شود. با زدن دکمه Next به مرحله بعد می رویم.

در این قسمت نحوه نصب نوع سخت افزار از ما پرسیده خواهد شد که ما گزینه دوم را انتخاب می کنیم تا بتوانیم بر مراحل نصب اشراف کاملتری را داشته باشیم. با زدن دکمه Next به مرحله بعد می رویم.

در این قسمت باید هارد مورد نظر برای نصب سیتم عامل را انتخاب نماییم، باید توجه نمود که می توان در این قسمت از انواع پارتیشن بندی های دیگر استفاده نمود که از آن دسته می توان به RAID اشاره نمود. با زدن دکمه Next به مرحله بعد می رویم.

در این قسمت چون ما از سیستم مجازی ساز ویرچوال باکس استفاده می نماییم شاهد این ارور هستیم که با زدن دکمه Re-initialize all به مرحله بعد می رویم.

در این قسمت از ما اسم هاست پرسیده خواهد شد که اگر سیستم عامل ما وابسته به سیستم عاملی دیگر یا اسم شرکتی خواهد بود می توانیم در این قسمت نام آن را وارد نماییم.

در این قسمت نیز برای تعیین ساعت می توان از نقشه آن استفاده نمود که نام تهران نیز در آن قرار دارد. البته اگر سیستم ما به اینترنت متصل بوده می توان با انتخاب نمودن گزینه System Clock uses UTC این زمان را از اینترنت به صورت دقیق تری دریافت نمود.

در این قسمت برای کاربر ریشه (ادمین یا اصلی) سیست باید یک پسورد تعیین نماید. شایان ذکر است که به خاطر سپرن این پسورد برای کار با سیستم بسیار ضروری می باشد.

در این قسمت نوع نصب سیستم عامل تعیین می شود. که گزینه اول شامل استفاده از کل هارد می باشد،‌گزینه دوم شامل قرار گیری بر روی سیستم عامل لینوکسی که قبلا بر رویه سیستم نصب شده است می باشد، گزینه سوم مروبط به آزاد سازی پارتیشنی می باشد که قسمتی از آز اشغال بوده و می تواند فضای خالی آن به عنوان محلی برای نصب سیستم عامل به کار برده شود، گزینه بچهارم نیز که از فشای بدون پارتیشن هارد به عنوان محل ذخیره اطلاعات استفاده می کند و گزینه آخر نیز عمل پارتیشن بندی را در اختیار کاربر قرار داده تا آن را به صورت دستی انجام دهد.

شایان ذکر است که گزینه Encrypt system برای سیستم هایی که امنیت آن برای کاربر مهم بوده کاربرد داشته و اطلاعات را به صورت رمزگذاری شده در روی هارد ذخیره می نماید.

با انتخاب گزینه آخر به مرحله بعد می رویم تا به مرحله تعیین پارتیشن ها به صورت دستی برویم.

در این مرحله بر روی فضای خالی هارد کلیک کرده و دکمه ساخت یا Create را انتخاب کرده تا پنجره ای به شکل بالا باز شود، که گزینه اول را انتخاب می کنیم تا پنجره دیگری همانند شکل زیر باز شود.

که در این قسمت باید پارتیشن های لازم را برای سیستم عامل ساخت، این پارتیشن ها عبارتند از پارتیشن اصلی یا Root که به وسیله / شناخته می شود، پارتیشن بوت که با علامت boot/ شناخته می شود و فایل هایی که برای بالا آمدن سیستم عامل احتیاج است در آن قرار می گیرد، شاخه خانه که با home/ شناخته می شود و شاخه swap که نقش فضای مجازی رم را بر روی هارد ایفا می کند،‌ این پارتیشن برای بعضی از برنامه ها ضروری بوده و باید وجود داشته باشد.

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید بعد از ساختن پارتیشن های مذبور سیستم ما دارای چنین ساختاری خواهد بود. قابل ذکر است که اگر سیستم عامل را در کنار ویندوز و دیگر سیستم عامل ها نصب می کنید نوع آنها باید در این مکان وجود داشته باشد، در صورت عدم وجود آن حتما کلیه نکات برای از دست ندادن اطلاعات را بررسی نمایید.

بعد از عمل پارتیشن بندی و زدن دکمه Next ما این پنجره را خواهیم دید، که به ما اخطاری مبنی بر فرمت شدن کلیه قسمت های پارتیشن بندی شده را می دهد، همچنین باید بدانیم که در لینوکس بر خلاف ویندوز هیچ تغییری در این مرحله در ساختار پارتیشن ها ایجاد نشده و تنها به صورت نمایشی این ساختار پارتیشن به ما نشان داده خواهد شد، لذا قبل از زدن دکمه Write Changes to disk از عدم نیاز به قسمت های پارتیشن بندی شده اطمینان حاصل نمایید و در صورت عدم اطمینان مراحل را متوقف نمایید و به بررسی هارد بپردازید.

این قسمت مربوط به بوت سیستم عامل می باشد که سیستم عامل های بوت شده در گراب یا Boot Loader را نشان می دهد. دقت نمایید که اگر سیستم عامل دیگری نیز داشته باشیم باید در این قسمت به ما نشان داده شود.

گزینه اول مربوط به نصب یا عدم نصب بوت می باشد و گزینه دوم نیز مربوط به رمزگذاری بر روی بوت می باشد.

در این قسمت و در عکس فوق به مرحله تعیین نحوه پیکربندی فایل ها در سیستم عامل پرداخته می شود.که ما برای تعیین برنامه ها و بسته هایی که نصب خواهد شد گزینه Customize now را انتخاب کرده و گزینه Next را انتخاب می کنیم.

در این قسمت می توان قسمت هایی که می خواهیم نصب نموده را انتخاب و سپس برنامه موزد نظر را با زدن تیک مربوط نصب نماییم.

برای انتخاب بسته های نصبی نیز می توان با انتخاب هر گزینه از سمت راست پنجره و زدن تیک آن، بسته های مورد نظر را با زدن دکمه Optional Packages نصب نمود.

در این قسمت نیز سیستم در حال نصب برنامه ها و بسته های نصبی می باشد.

در این قسمت نیز سیستم از ما می خواهد تا با خارج نمودن مدیای نصب و Reboot کردن سیستم به تنظیمات نهایی آن بپردازیم.

بعد از بارگذاری مجدد سیستم با صفحه ای همانند شکل بالا مواجه خواهیم شد، که برای رفتن به صفحه بعد دکمه Forward را انتخاب می کنیم.

در این قسمت نیز سیستم از ما می خواهد تا مجوز آن را برای ادامه و بهره گیری از آن تایید نماییم و سپس دکمه Forward را انتخاب نماییم.

در این قسمت نیز نام کاربری و نام کامل و تعیین پسورد برای ورود به سیستم پرسیده می شود تا سیستم عامل بتواند یک کاربر عادی را برای استفاده از سیستم تهیه کند، سپس با فشردن دکمه Forward به مرحله بعد می رویم.

در این قسمت نیز می توان به ۲ صورت زمان و تاریخ را تنظیم نماییم، یک راه به وسیله تنظیم دستی و یک راه نیز با انتخاب گزینه Synchronize date and time of your network این وظیفه را بر عهده سرور های اینترنت و یا شبکه اینترنت می گذاریم.

در این قسمت نیز اگر مقدار حافظه اختصاصی به سیستم عامل کافی باشد قابلیتی فعال خواهد شد که بر اساس آن در صورت خرابی و یا کرش کرنل سیستم عامل آن را در یک تله خواهد گذاشت و اطلاعات آن را مشاهده می نماید تا در رفع مشکلات آن مورد بررسی قرار گیرد. البته این اطلاعات در فایلی ذخیره خواهد شد. این مرحله به عنوان مرحله آخر پیکربندی ما خواهد بود که با زدن دکمه Finish این موضوع محقق خواهد شد.

این قسمت با صفحه لاگین سیستم عامل مواجه خواهیم شد که با انتخاب کاربر و وارد نمودن پسورد کاربر وارد سیستم خواهد شد.

این صفحه به عنوان میز کار کاربر بوده و با دیدن این صفحه از صحت مراحل نصب می توان اطمینان حاصل نمود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.