شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

محیط توسعه نرم افزار Eclipse

همانطور که اولین برنامه جاوا خود را درون یک ویرایشگر متنی ساده مثل Notepad در درس گذشته نوشته و برای کامپایل ان از پنجره فرمان ویندوز استفاده کردیم این روش برنامه نویسی چندان روش موثری نیست. برنامه نویسان حرفه ای معمولا از میحط های مجتمع توسعه نرم افزار یعنی IDE (Integrated Development Environment)  ها استفاده می کننند که درون خود دارای ویرایشگر، کامپایلر، راهنمای نوشتن کدها ، دیباگرها و کلی از ابزاری های دیگر هستند که بعدا بیشتر با آنها آشنا خواهید شد. IDE های معمول جاوا Eclipse  ، Netbeans ، Intellij ، JDeveloper و.. هستند که برخی پولی و برخی رایگان هستند.

در حال حاظر Eclipse پراستفاده ترین آنهاست و ما نیز قصد داریم از همین ابزار برای نوشتن کدها و کامپایل آنها در طول آموزش خود استفاده کنیم. اما استفاده از IDE های دیگر نیز کار چندان مشکلی نیست و اگر با تعدادی از آنها برنامه نویسی را تجربه کنید خواهید دید که تقریبا همه آنها کار یکسانی را انجام می دهند. استفاده از IDE نسبتا سلیقه ای می باشد و ممکن است در یک تیم و یا اعضای یک شرکت که همه روی پروژه مشترکی کار می کنند و هر کدام توسعه بخشی از پروژه را بر عهده دارند هر کدام از IDE مورد نظر خود استفاده کنند. البته گاهی به دلیل امکاناتی که در برخی IDE ها بصورت خاص برای سهولت انجام برخی کارها وجود دارد ممکن است ما همیشه از آنها استفاده کینم و به نوعی ارجعیت داشته باشد. ولی در کل یادگیری کار با یک IDE جدید کار چندان سختی نخواهد بود و طی مدت خیلی کوتاهی با هر IDE احساس راحتی خواهید کرد.

 

معرفی  Eclipse

Eclipse یک محصول متن باز است که در اصل قسمت عظم کد نویسی آن توسط شرکت IBM انجام شده است که بعدها به جامعه جاوا عرضه شد و از آن زمان Eclipse محصولی است که بطور کامل توسط اجتماع برنامه نویسان جاوا سراسر دنیا مدیریت و عرضه می شود. در آغاز Eclipse به منظور برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای به زبان جاوا ارائه شد اما امروزه از آن برای توسعه و ایجاد هزاران برنامه و افزونه برای زبان های برنامه نویسی مختلط استفاده می شود. برای مشاهد لیست زبان های برنامه نویسی که توسط Eclipse پشتیبانی می شوند  وکسب اطلاعات کامل تر می توانید به سایت آن در آدرس www.eclipse.org مراجعه کنید

 

علاوه بر این که Eclipse یک محیط توسعه نرم افزار است از قابلیت نصب افزونه نیز برخوردار است که هر برنامه نویس می تواند آن دسته از افزونه ها و ابزارهایی که می خواهد را به Eclipse خود اضافه کند. برای مثال افزونه هایی وجود دارند که نمودار و اشکال UML را نمایش می هند و افزونه هایی وجود دارند که با نصب آنها می توان از Eclipse در برنامه نویسی به زبان C ، Adobe Flex  و … استفاده کرد.

 

دانلود و نصب Eclipse

هر نسخه از Eclipse دارای نام خاصی است که  در حال حاظر آخرین نسخه قابل دانلود آن Juno نام دارد. نصب Eclipse کار بسیار راحتی است و برای اینکه آن را نصب کنید کافی است که به سایت www.eclipse.org/downloads رفته وEclipse IDE for Java EE Developers  را دانلود کنید.  فایل دانلود شده را که بصورت فشرده است را روی قسمتی از کامپیوتر خود در یک دایرکتوری دلخواه ، از حالت فشرده خارج کنید. بعد از اینکه آن را از حالت فشرده خارج کردید، در داخل پوشه eclipse فایلی بنام eclipse.exe وجود دارد که باید آن را اجرا کنید.

بلافاصله پنجره ای ظاهر می شود که از شما می خواهد تا Workspace خودتان را تعیین کنید. Workspace در حقیقت دایرکتوری رو سیستم فایل سیستم عامل شماست ، که قرار است پروژه هایی که ایجاد می کنید در آنجا ذخیره شوند. برخی از ابزارهای دیگر موقع ایجاد پروژه ی جدید هر بار آدرس ذخیره سازی آن را سوال می کنند اما Eclipse هر کاری که انجام دهید آن را در Workspace شما ذخیره خواهد کرد و سوالی در مورد محل ذخیره سازی از شما نخواهد پرسید. بعد از اینکه دایرکتوری Workspace  خود را انتخاب کردید روی OK کلیک کنید.

سپس برنامه بطور کامل اجرا شده و پنجره ای به شکل زیرنمایش داده خواهد شد که شامل یک برگه خوش آمدگویی می باشد که با کلیلک رو x می توانید این برگه را ببندید.

کارتان را با ایجاد یک پروژه جدید شروع کنید. در برنامه هایی که در دنیایی واقعی نوشته می شوند ممکن است به دلیل گستردگی از چندین پروژه تشکیل شده باشد و هر قسمتی از آن بصورت پروژه ای جداگانه مدیریت شود. برای اینکه دقیق تر به موضوع نگاه کنیم اگر به بالای نرم افزار یعنی نوار عنوان آن نگاه کنید Java EE را خواهید دید. این بیانگر این است که شما در حال حاضر در حالت مشاهده نمای Java EE هستید. نماها یا همان Perspective ها حالت های مختلف چینش پنل های مختلف در کل فضای پنجره نرم افزار می باشند. که هر نما از یکسری پنل های خاص با چینش خاص استفاده می کند و با تغییر نماها آنها نیز تغییر می کنند و دسترسی به قسمت های مختلف را برای ما آسان می کنند.

در قسمت سمت چب پنل Project Explorer را مشاهد می کنید در وسط نیز فضای برای ویرایش کدها در نظر گرفته شده است که به محض اینکه اولین کلاس خود را ایجاد کنید این قسمت به نمایش خواهد در آمد. پنل Outline در سمت راست برنامه قرار دارد که در آن نام کلاس ها ، متدها و متغییرهایی را که استفاده می کنید را به شما نشان خواهد داد. البته پنل های دیگری مانند Console  ، Servers و … وجود دارد که برای نمایش هرکدام از آنها می توانید از منوی Window>show view باز و بسته کنید. از آنجایی که شما در ابتدای کار قرار دارید و به خیلی از پنل هایی که در نمای Java EE وجود دارد احتیاجی ندارید شما می توانید از نمای ساده تر Java برای کارهای خود استفاده کنید. در بالا سمت راست یک ایکون کوچک با علامت + کنار Java EE وجود دارد ، روی آن کلیک کرده و در پنجره باز شده گزینه Java  را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد با تغییر perspective چینش پنل ها مختلف و پنل های فعال تغییر خواهد کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.