شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

مجوز های تحت لینوکس

مجوز ها به طور کلی به ۲ دسته تقسیم می شوند:

 • Copy Right
 • Copy Left

Copy Right: قوانینی که حقوق مادی و معنوی یک اثر را در بر می گیرند

Copy Left : قوانینی که اگر یک نرم افزار بخواهد تولید و توزیع شود باید برای عموم آزاد باشد.

البته باید گفت که این آزادی با آزادی های دیگر متفاوت است و منظور ان دسترسی به کد منبع برنامه می باشد. یعنی ممکن است که برنامه ای نوشته شود  که باید برای استفاده از آن پول پرداخت شود، ولی باید سورس آن آزاد باشد تا بتواند در لینوکس قرار بگیرد، که زیاد هم با آن بر خورد می کنید. در دنیای لینوکس، مثل برنامه هایی که برای نصب آنها مجبورید که سورس برنامه را به صورت دستی کامپایل کنید و یا اینکه یه فایل اجرایی تحت لینوکس به شما می دهد مثل برنامه NetBeans ، که با وجود اینکه نسخه ی تحت لینوکس دارد، ولی آزاد نیست اما پولی هم نیست.

ولی در  دنیای لینوکس مجوزهای زیادی وجود دارند که می شود به نام هایی مثل:

GPL : این مجوز تحت نام مجوز عمومی گنو یا GNU General Public License شناخته می شود. این مجوز پایه و اساس شکل گیری لینوکس نیز می باشد. تحت این مجوز هر نرم افزاری که تولید شود باید به صورت کاملا آزاد تولید و عرضه شود. برای اطلاعات بیشتر یه سایت منبع مراجعه کنید.

LGPL : این مجوز هم شبیه به GPL است، با این تفاوت که نرم افزارهایی که با این روش تولید می شوند تنها مجبورند از کتابخانه هایی که دارای مجور LGPL هستند استفاده کنند، یا به عبارتی دیگر، اگر نرم افزاری بخواهد از کتابخانه های GPL استفاده کند باید تحت مجوز رسمی GPL عرضه شود. برای اطلاعات بیشتر یه سایت منبع مراجعه کنید.

BSD : این مجوز به شرکت های تولید نرم افزار اجازه می دهد تا یک برنامه را به صورت آزاد ارائه کنند ولی سورس منبع آن را به صورت Close Source نگهداری کنند، که این مجوز برای برنامه هایی که خاصیت چند ماهه یا آزمایشی را دارند می تواند کاربرد داشته باشد و یا اینکه تنها با پرداخت مبلغ بتوان از کلیه امکانات آن استفاده کرد. همچنین در این مجوز می تواند یک برنامه به صورت اپن سورس باشد ولی موقع ارائه به صورت Close Source ارائه شود. برای اطلاعات بیشتر به ویکیپدیا مراجعه نمایید.

MPL : این مجوز به اسم مجوز عمومی موزیلا  یا Mozilla Public License شناخته می شود، که طبق این مجوز مثلا شما یک کد یا برنامه ای را برای مرورگر موزیلا می نویسید و برای استفاده رویی سایت آن قرار می دهید، لذا برنامه نویس ها و کسایی که مسئول بررسی ارور ها یا همان خطاها هستند آن را تست می کنند و اگه درست باشد آن رو به اسم شما منتشر می کنند. که این روش راهی برای جلوگیری از ورود کد های مخرب به برنامه ی اصلی می باشد. البته باید توجه شود که برنامه های زیادی به غیر از موزیلا از این مجوز استفاده می کنند و به طور اختصاصی به موزیلا مربوط نمی شود.

MIT : این مجوز محصول دانشگاه MIT یا Massachusetts Institute of Technology می باشد. این مجوز کاملا با مجوز GPL سازگار می باشد، با این تفاوت که می شود از کد یک برنامه تحت مجوز MIT در برنامه ای دیگر استفاده نمود. برای اطلاعات بیشتر می تونید به ویکی پدیا مراجعه کنید.

CDDl : این مجوز به اسم توسعه مشترک و مجوز توزیع یا Common Development and Distribution License  می باشد که توسط شرکت سان مایکرو سیستمز و تحت مجوزMPL نسخه ۱٫۱ تولید شده است. تحت این مجوز می توان از فایل هایی با مجوز آزاد و یا انحصاری در یک برنامه استفاده کرد. این مجوز به هیچ عنوان با مجوز GPL سازگاری ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ویکیپدیا مراجعه کنید.

در دنیای گنو / لینوکس تعداد بسیار زیادی از مجوز های مختلف و با کاربردها و نحوه اجرای مختلف وجود دارند که برای آشنایی آنها می توانید به ویکیپدیا مراجعه نمایید.

۲ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. رضا گفت:

  من تا اینجا همه ی مطالبتونو خوندم
  اگه امکان داره از تصویرم استفاده کنید عالی میشه
  موفق و موید یاشید

  • علی حسینی گفت:

   سلام
   باتشکر از اینکه مطالب ما رو می خونید
   چشم، در قسمت های بعد حتما از تصویر هم استفاده می کنیم، هرچند باید ذکر کنم که مجوز ها فقط متنی هستند و تصویر خاصی ندارند.
   ولی بازم به رویه چشم
   باتشکر

دیدگاه خود را به ما بگویید.