شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

مقدمه مختصری بر Layout Manager_بخش پایانی

CardLayout

پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر:

زمانی که شما یکی از تب ها کلیک می کنید محتوای پنجره تغییر می کند، در حقیقت تمامی پنل های مورد نیاز این صفحه نمایش قبلا لود شده و در بالای یکدیگر قرار گرفته اند. زمانی که کاربر روی یکی از تب ها کلیک می کند فقط یکی از آنها نمایش داده می شود و مابقی تب ها غیرقابل مشاهده می شوند. کتابخانه Swing شامل کامپوننت های آماده برای پنجره های همراه با تب ها بنام  JTabbedPane می باشد.

کانتینرهای(Containers) با ظاهر ثابت(Absolute)

اگر می خواهید که محتوای پنجره شما بدون در نظر گرفتن اندازه پنجره ثابت باقی بماند،  مختصات X و Y و همچنین طول و عرض آن کامپوننت را هنگامی که به پنچره اضافه می کنید تنظیم کنید. کلاس شما باستی با پاس کردن مقدار null توسط متد setLayout() بصورت واضح بیان کند که آنرا هر Layout Managerی استفاده نخواهد کرد.

windowContent.setLayout(null);

کد زیر چگونگی قرار دادن buttonی با اندازه ای به عرض ۴۰ پیکسل و ارتفاع ۲۰ پیکسل که واقع می کند آنرا در فاصله ۱۰۰ پیکسلی از سمت راست و ۲۰۰ پیکسلی از سمت بالای پنجره:

JButton myButton = new Button("New Game");
myButton.setBounds(100,200,40,20);

اطلاعات بیشتر در مورد Swing

در این زمان کوتاه غیرممکن هست که در مورد تمامی کامپوننت های Swing بحث کنیم. در زیر لیست تمامی ابزارهای Swing را مشاهده می کنید:

JButton

JLabel

JCheckBox

JRadioButton

JToggleButton

JScrollPane

JSpinner

JScrollBar

JSlider

JProgressBar

JComboBox

JList

JTabbedPane

JTable

JTextField

JTextArea

JPasswordField

JFormattedTextField

JEditorPane

JToolTip

JTree

JViewPort

ImageIcon

شما همچنین می توانید ایجاد کنید منوها(JMenu و JPopupMenu)، پنجره های pop-up، و فریم های داخل دیگر فریم ها(JInternalFrame)، و همچنین از پنجره ای استاندارد(JFileChooser، JColorChooser، JOptionPane) استفاده نمایید.

جاوا دارای یک دموی فوق العاده از اپلیکیش ها می باشد که SwingSet3 تمامی قابلیت های Swing را در عمل به نمایش می گذارد. شما می توانید آنرا در مسیر نصب JDK خودتان مشاهده کنید(بعنوان مثال C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_19\demo\jfc\SwingSet3) ، فقط کافیه که readme.html را باز کرده و یک صفحه وبی شامل دستورالعمل ها برای شروع دمو را مشاهده کنید.

سازنده های Swing GUI

توسعه دهندگان جاوا از ابزارهای گوناگونی برای سرعت دادن به طراحی UI استفاده می کنند. ببینید که چه چیزهایی در IDEی که استفاده می کنید موجود می باشد. برای مثال یک Plug-in محبوب بنام Matisse وجود دارد که بشما اجازه می دهد که یک UI در مد “آنچه شما می بینید هست آنچه شما می خواهید” طراحی کنید. شما می توانید از طریق آدرس www.myeclipseide.com/module-htmlpages-display-pid-1.html ، ورژن آنرا برای Eclipse خود بنام myEclipse پیدا کنید.

Matisse در اصل برای NetBeans IDE توسعه یافته بود. و شما می توانید آنرا از طریق آدرس http:// netbeans.org/kb/trails/matisse.html پیدا کنید.

و در نهایت یک Plug-in دیگری بنام Jigloo GUI معرفی میکنیم در این آدرس: http://marketplace.eclipse.org/content/jigloo-swtswing-gui-builder . شما قطعا می توانید یک ابزاری که سرعت قابل ملاحظه ای در طراحی UI می بخشد را در کتابخانه Swing پیدا کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.