شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

نجات سیستم یا System Rescue در CentOS

شاید به این مشکل برخورده باشید که بعد از روشن کردن سرور با عدم بالا آمدن آن روبرو شوید. همانطور که می دانید در لینوکس بر خلاف ویندوز برای هر مشکلی یک راه حل وجود دارد و برای حل مشکل عدم بارگذاری سرور شما باید از DVD خود لینوکس استفاده کنید، به این ترتیب شما یه کلیه اطلاعات هارد دسترسی داشته و می توانید به بررسی مشکلات آن بپردازید.

شایان ذکر است که مشکلاتی از این دست در لینوکس اصولا بر حسب نصب نرم افزار یا سرویسی به وجود می آید که کاربر ادمین سیستم از آن آگاهی کافی نداشته و با عدم آگاهی کافی به نصب آن اقدام می کند. نکته ای که در اینجا باید ذکر شود این است که در سیستم های سرور کاربر اصلی یا ادمین باید قبل از نصب هر بسته یا برنامه یا سرویسی به خواندن مستندات آن اقدام نماید تا در مورد عدم هماهنگی آن بسته یا نرم افزار یا سرویس با سایر گزینه های نصب شده در سیستم به مشکل برخورد ننماید.

در اینجا ما مراحلی را به شما نشان خواهیم داد تا به وسیله آن بتوانید سیستم سرور را از مرگ نجات دهید. ابتدا شما باید ابتدا DVD سیستم عامل سنت او اس را در درایور سرور قرار دهید و با آن سیستم را بارگذاری نماید.

سپس با توجه به عکس فوق گزینه Rescue installed system را انتخاب می کنیم و وارد مراحل بعد می شویم.

همانطور که در عکس فوق قایل مشاهده می باشد در این مرحله سیستم در حال بارگذاری اطلاعات لازم جهت نجات سیستم از رویه DVD می باشد.

در این مرحله سیستم از شما زبان انتخابی برای نشان دادن اطلاعات و گزارش های سیستم خواهد پرسید که بهتر است از زبان پیش فرض آن استفاده نماییم. البته باید ذکر کنم که شبیه یه همین پنجره نیز برای انتخاب زبان کیبورد بعد از این پنجره نیز ظاهر خواهد شد که بهتر است در آن نیز از زبان پیش فرض سیستم (English) استفاده شود.

در اینجا باید ذکر نمایم که شما با یک محیط متنی و گاهی تحت وب در ترمینال سیستم مواجه خواهید شد که در آن تنها از کیبورد سیستم می توان استفاده نمود و موس در آن غیر فعال می باشد، برای جابه جایی بین گزینه ها باید از کلید Tab استفاده نمود.

همانطور که در عکس فوق مشاهده می کنید، در این قسمت سیستم نجات چند گزینه به شما برای پیدا کردن سیستم عامل رویه هارد را نشان خواهد داد. که گزینه پیش فرض همان گزینه Continue می باشد و ما آن را انتخاب خواهیم کرد. سایر گزینه ها شامل گزینه Read-Only که سیستم را به صورت فقط خواندنی و بدون اینکه بتوان در آن تغییری ایجاد کرد بارگذاری خواهد کرد و گزینه Skip نیز از این مرحله گذر خواهد کرد و گزینه آخر Advanced نیز گزینه های پیشرفته را به ما نشان خواهد داد که برای کارهای دیگر به کار خواهد آمد. ما در این بخش گزینه پیش فرض را انتخاب می کنیم.

در این قسمت نیز سیستم در حال بارگذاری اطلاعات می باشد.

در این قسمت از شما جایی که مدیا یا محل قرارگیری فایل های نجات سیستم قرار دارد پرسیده خواهد شد، که ما گزینه اول یا Local CD/DVD را انتخاب می کنیم

در این قسمت نیز از شما پرسیده خواهد شد که آیا مایل به وصل نمودن شبکه و نجام تنظیمات آن هستید که ما گزینه Yes را انتخاب می کنیم.

در این بخش به انجام تنظیمات شبکه و اتصال به شبکه و یا اینترنت خواهیم پرداخت، در اینجا باید به ذکر این نکته بپردازیم که تنها در صورت اتصال به صورت سیمی یا کابل خواهید توانست به شبکه وصل شوید، زیرا در سیستم نجات برای اینکه بتواند از مشکلات درایور ها و سایر اجزای سیستم جلوگیری شود تنها از درایور های موجود بر روی مدیا استفاده خواهد شد.

در این قسمت سیستم به شما اطلاع خواهد داد که شما می توایند با استفاده از دستور chroot /mnt/sysimage شما می توانید کل فایل سیستم را در شاخه مذبور مانت نمایید.

بعد از مانت شدن  پیغامی بصورت بالا به نمایش درخواهد آمد

در این قسمت نیز می توانید با استفاده از گزینه شل به محیط متنی شل وارد شده و به بررسی مشکلات آن بپردازید.

در پایان باید به این نکته اشاره نماییم که شما برای دسترسی به کل سیستم ابتدا باید از دستور chroot /mnt/sysimage برای مانت کردن هارد استفاده نمایید و بعد از انجام آن شما همانند ترمینال اصلی سیستم به آن دسترسی ادمین خواهید داشت، به عبارتی دیگر در این جا حتی در صورت اتصال به اینترنت می توانید سیستم را برای رفع مشکل بروزرسانی کنید، و اینکه می توانید به شخصی اجازه دهید تا سیستم را از راه دور توصل پروتکل SSH برای رفع مشکل بررسی نماید.

برای خروج از سیستم ابتدا گزینه exit را در ترمینال وارد کرده تا دوباره با صفحه بالا مواجه شوید سپس با انتخاب گزینه reboot سیستم را مجددا بارگذاری نمایید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.