شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

کامپایل و اجرای برنامه Hello World

حالا شما باید برنامه را که نوشته اید کامپایل کنید کامپایلر javac بخشی از JDK ای است که نصب کرده اید برای اینکار یک پنجره فرمان در سیستم عامل ویندوز خود اجرا کنید و مسیر جاری به مسیری که برنامه خود را در آنجا ذخیره کرده اید تغییر دهید. سپس برنامه خود را کامپایل کنید.

javac HelloWorld.java

آخ! شما در این مرحله با خطایی مواجه می شوید که به این معناست که فرمان javac به عنوان یک فرمان قابل اجرا شناسایی نشد. این خطا به این خاطر است که با اینکه جاوا روی سیستم شما نصب شده است و حتی کامپایلر جاوا یعنی برنامه javac نیز وجود دارد اما سیستم عامل قادر به شناسایی آن نیست چون از مسیری که برنامه در آنجا نصب شده اطلاعی ندارد. برای اینکه با این خطا مواجه نشوید باید مسیری که کامپایلر جاوا را درآنجا نصب کرده اید را به متغییر path سیستم عامل خود اضافه کنید.

* Path یک متغییر سراسری در سطح سیستم عامل است که در آن مسیر برنامه های قابل دسترس از پنجره فرمان ذخیره شده است. وقتی دستوری را در پنجره فرمان وارد می کنید سیستم عامل تمام کامپیوتر را دنبال دستور و برنامه معادل دستور شما نمی گردد بلکه فقط مسیرهایی را بررسی می کند که در path از قبل تعریف شده اند. برای مثال وقتی شما در پنجره فرمان دستور ipconfig را وارد میکنید و اجرا می گردد به این دلیل است که ipconfig که در مسیر C:\WINDOWS\system32 قرار دارد قبلا در path شما تعریف شده است وگرنه قابل اجرا و دسترس نبود.

طرز اضافه کرد javac به path سیستم عامل ویندوز

‌بر روی دکمه start کلیک کنید و گزینه Control Panel را انتخاب کنید از پنجره بازه شده گزینه System را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده به برگهAdvanced رفته و بر روی دکمه Environment Variables کلیک کنید در پنجره باز شده در قسمت پایین پنجره یعنی System variables روی دکمه New کلیک کنید. پنجره جدیدی با عنوان New System Variable ظاهر می شود که شامل دو فیلد است در فیلد اول یعنی variable name مقدار JAVA_HOME و برای فیلد دوم یعنی variable value باید مسیری که جاوا را در آن نصب کردید را وارد کنید و سپس روی دکمه OK کلیک کنید.

بعد از این مرحله باید متغییر JAVA_HOME را که تعریف کرده اید به متغییر سراسری path اضافه کنید. از لیست متغییر های تعریف شده در قسمت System variables متغییر path را انتخاب کرده و روی دکمه Edit کلیک کنید و قسمت Variable vaule به انتهای آن یک سمی کالن (;) اضافه کنید و مقدار زیر را وارد کنید

%JAVA_HOME%\jdk1.6.0\bin;

* ممکن است اسم فولدی که در آن JDK نصب شده است با توجه نسخه ای که نصب کردید متفاوت باشد لذا در وارد کردن اسم فولد در قسمت قبل برای دادن آدرس JDK دقت کافی را داشته باشید تا دچار مشکل نگردید. آدرسی که در قسمت قبل داده شد به مکانی روی فایل سیستم اشاره می کند که JDK و JRE هر دو درون آن قرار دارند. از آنجایی که برنامه کامپایلر جاوا درون فولدر JDK و فولدر bin قرار دارد در هنگام اضافه کردن JAVA_HOEM  به path  بقیه ادرس را به انتهای متغییر JAVA_HOME بصورت دستی اضافه می کنیم.

سپس روی دکمه OK کلیک کنید و تمام پنجره های باز را ابتدا روی روی دکمه OK کلیک کرده و آنها را ببندید.

حال برای اینکه همه چی درست پیش برود پنجره فرمان خود را بسته و دوباره اجرا کنید. این بار باید سیستم عامل شما قادر به شناسایی javac باشد. به مسیر ذخیره سازی برنامه خود رفته و دستور کامپایل را مجدد اجرا کنید.

شما هیچ پیغامی مبنی بر اینکه عملیات کامپایل به درستی صورت گرفته است دریافت نخواهید کرد فقط می توانید از دستور dir استفاده کنید تا از ایجاد یک فایل جدید همنام برنامه خود یعنی HelloWorld.class مطمئن شوید. دقت کنید فایل جدید ایجاد شده با پسوند .class است. در این صورت برنامه شما به درستی کامپایل شده است.

اگر برنامه شما دارای خطایی در زمینه استفاده و نحوه نوشتن دستورات جاوا باشدکامپایلر به چاپ خطا بروی صفحه آن را اطلاع خواهد داد که در این صورت باید فایل خود را دوباره ویرایش کرده خطا رفع کنید و سپس عملیات کامپایل را مجدد تکرار کنید. این عمل را تا زمانی که همه خطاها رفع شده و فایلHelloWorld.class شما با موفقیت ایجاد شود باید ادامه دهید

بعد از کامپایل برنامه نوبت به اجرای برنامه می رسد که برای اجرای برنامه دستور زیر را وارد کنید

java  HelloWorld

توجه داشته باشید که در این مرحله از دستور java استفاده شده است که باعث راه اندازی ماشین مجازی جاوا JVM می شود و کلمه Hello Word روی صفحه نمایش داده می شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.