شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

اوراکل (ADF(Application Development Framework یک چارچوب(Framework)  کلی می باشد که برروی استانداردهای Java EE و تکنولوژی های Open Source جهت سادگی و پیاده سازی سریع تر برنامه های Java EE ایجاد شده است که کاملا توسعه پذیر و قابل تنظیم بوسیله افزودن یا اصلاح کتابخانه ها می باشد. ADF وظایف را از طریق ایجاد سرویس […]

CardLayout پنجره ای را در نظر بگیرید که شامل چندین پنل می باشد که در یک زمان فقط یکی از این پنل ها قابل مشاهده می باشد،با استفاده از کلاس java.awt.CardLayout شما می توانید کامپوننتی را ایجاد کنید که فقط یکی از این پنل ها را در یک زمان نمایش دهد، مانند شکل زیر: زمانی […]

اطلاعات سخت افزاری CPU اطلاعات CPU شامل جزئیاتی  مثل معماری ، نام سازنده ، مدل ، تعداد هسته ها ، سرعت هرکدام از هسته ها و غیره است. برای دسترسی به چنین جزئیاتی درباره سخت افزار CPU در لینوکس، تعداد بسیار اندکی کامند برای این منظور وجود دارد که ما در اینجا بطور مختصر تعدادی […]

برنامه Hello World در جاوا

بهتر دیگه از توضیحات کم کرده و بطور جدی خود را برای ورود به دنیای برنامه نویسی جاوا آماده کنیم. در اولین قدم برای ورود عملی به دنیایی برنامه نویسی جاوا از مثال سنتی Hello World استفاده خواهیم که عبارت Hello World را روی صفحه کامپیوتر شما نشان خواهد داد. برای شروع برنامه نویسی جاوا می توانید از هر ویرایشگر متنی که دلخواه شماست استفاده کنید اما در ایجا ما از Notepad استفاده کرده ایم. فایلی که برنامه خود را در آن می نویسید باید شامل یک اسم با پسوند java. باشد

کدهای زیر را درون ویرایشگر خود وارد کنید

public class HelloWorld{
public static void main(String args[]){
System.out.println(“Hello World”);
}
}


یک دایرکتوری در مسیر دلخواه مانند c:\practice\java\lesson1 ایجاد کنید و برنامه را که نوشتید با اسم HelloWorld.java ذخیره کنید. اگر از Notepad استفاده می کنید پایین پنجره Save در قسمت منوی کشویی مربوط به پسوند فایل گزینه All Files را انتخاب کنید تا از اضافه شدن پسوند txt. به اسم فایل خود جلوگیری کنید. مثلا اگر اینکار را انجام ندهید فایل شما در عمل در هنگام ذخیره سازی بصورت HelloWorld.java.txt ذخیره خواهد شد.

بخاطر داشته باشید که جاوا یک زبان حساس به حروف کوچک و بزرگ است یعنی مثلا اگر اسم برنامه خود را HelloWorld انتخاب کنید (با H و W بزرگ)با اسم helloworld کاملا متفاوت است. همین ویژگی زبان جاوا می تواند در هنگام برنامه نویسی با این زبان مشکلاتی در نوشتن و کامپایل برنامه های جاوا برای شما ایجاد کند

در ادامه توضیحاتی در مورد برنامه کوچکی که برای شروع کار نوشته ایم آورده شده است اما در درس های آینده و به مرور که پیش میرویم کدهای استفاده شده برای شما ملموس تر و قابل فهم تر خواهد بود.

اولین برنامه ما محتوای یک کلاس بنام HelloWorld است. اسم کلاس و اسم فایلی که انتخاب می کنید باید دقیقا یکسان باشد. این کلاس دارای یک متد بنام main است متدها درون کلاسهای جاوا نمایانگر عملیاتی هستند که یک کلاس می تواند انجام دهد یک کلاس جاوا می تواند شامل چندین متد باشد اما اگر یکی از انها دارای نام main باشد و امضا آن مانند مثال باشد آن کلاس به یک کلاس قابل اجرا تعریف می شود. اگر یک کلاس دارای متد ()main نباشد می تواند توسط کلاس های دیگر استفاده شود اما نمی توان ان را به عنوان برنامه اجرا کرد

متد ()main متد ()println را برای نمایش متن HelloWorld رو صفحه نمایش را فراخوانی می کند.

امضا متد ()main به شکل زیر است:

public static void main(String args[])

منظور از امضای هر متد یعنی سطح دسترسی آن متد (public) نحوه استفاده از متد (static) نوع برگشتی ان متد (void) اسم متد (main) و لیست پارامتر های متد (String args[])

public : کلمه کلید public به این معناست که متد ()main می تواند توسط هر کلاس دیگری مورد دستیابی قرار گیرد.

static : کلمه کلیدی static به این معناست که شما برای فراخوانی این متد که درون کلاس HelloWorld تعریف شده است مجبور به نمونه سازی از این کلاس نیستید.

void : کلمه کلید void به این معناست که متد main() به برنامه که آن را فرخوانی می کند چیزی را به عنوان مقدار بازگشتی برنمی گرداند.

[]String args : این کلمه کلیدی به ما می گوید که متد آرایه ای از کاراکترها را به عنوان پارامتر ورودی قبول می کند (در هنگامی که می خواهید برنامه خود را از خط فرمان اجرا کنید می توانید پارامتر های ورودی خود را به شکل دنباله ای از کاراکتر ها وارد متد کنید).

متد ()main نقطه آغازین برنامه شماست شما می توانید در Java SE بیش از یک کلاس تعریف کیند ولی حداقل یکی از انها باید دارای متد ()main باشد در غیر این صورت برنامه شما اجرا نخواهد گردید.

یک کلاس جاوا می تواند دارای بیش از یک متد باشد. به عنوان مثال کلاس Employee می تواند شامل متدهای ()updateAddress برای تغییر آدرس کارمند ()riseSalary برای افزایش حقوق کارمند ()changeName برای تغییر نام کارمند و … باشد.

بدنه متد ()main که ما در مثال خود نوشته ایم فقط داری یک خط دستور به شکل زیر است:

System.out.println(“Hello World”);

قسمت آخر این خط ()println متدی است که از آن برای نوشتن داده ها در کنسول سیستم (پنجره فرمان) استفاده می شود.

متدهای جاوا همیشه به پرانتز باز و بسته ختم می شوند. در اینجا System بیانگر کلاس دیگری است که استفاده از نقطه در System.out به این معناست که متغییر out درون کلاس System تعریف شده است.

()Out.println به شما می گویید که شی ای وجود دارد بتام out که این شی دارای متدی بنام ()println است. در آینده از نقطه در کدهای خود برای اشاره به متغییرها و متدهای یک کلاس استفاده خواهید کرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.